2014 Deutschtown Music Festival Schedule

PARK STAGE @ Allegheny Commons East (Outside - All Ages)
11am 3TG
12pm Charm & Chain
1pm Working Breed
2pm Apostles of Cool
3pm Slim Forsythe & his New Payday Loners
4pm The Turbosonics
5pm Fourth River Revival

MAIN STAGE @ Middle and Foreland (Outside - All Ages)
3pm Olympus Mons
4pm The Pressure
5pm 28 North
6pm Grand Piano
7pm The Harlan Twins
10pm D.o.B. with Sirkus Days Fire Troop

WIGLE WHISKEY BARRELHOUSE and WHISKEY GARDEN @ 1055 Spring Garden Ave. (Outside - All Ages)
1pm Brewer’s Row
2pm Jon Bindley
3pm Household Stories
4pm Sun Ray Shining Light
5pm Meeting Of Important People

BISTRO TO GO @ 415 E. Ohio Street (All Ages)
11:00am Steve Foht
11:45am Crystal Lee Morgan
12:30pm Devin Moses
1:15pm Willis Tree
2:00pm Paul Luc
2:45pm Micah Nagel
3:30pm Dan Pritchard
4:15pm Skye Steele
5:00pm Nameless in August

AIR - Artists Image Resource - 518 Foreland Ave.  (All Ages)
3pm - Pop-Up Pinball Parlor (Pinball and Printmaking)

GOSPEL STAGE @ Damascus Church Of God In Christ (All Ages)
524 E. North Ave. (corner of Middle and North)
2:30pm The Trumpets of Joy
3:00pm The Damascus Divas
3:30pm Brother Michael

ANDY WARHOL MUSEUM @ 117 Sandusky St (All Ages)
Youth Concert Presented by ROX Performance Academy

12:00pm Epic
12:30pm Autumn R.A.D.D
12:45pm Audioshine
1:15pm Pittsburgh Banjo Club Youth
1:30pm Fadeway

JAMES STREET BALLROOM @ 422 Foreland St. (the red door on side of building)
8pm Shade
9pm André Costello and The Cool Minors
10pm The Black Six
11pm The FED
12mid Shelf Life String Band

THE ELKS LODGE #339 @ 400 Cedar Avenue
8pm The Hawkeyes
9pm Big Gypsy
10pm Chet Vincent and The Big Bend
11pm Bastard Bearded Irishmen

MAX’S ALLEGHENY TAVERN RATHSKELLER @ 537 Suismon St.
8pm Faithful Sinners
9pm Dan Getkin and the Masters of American Music
10pm The Mobros
11pm Triggers
12mid The Red Western

THE PARK HOUSE @ 403 E. Ohio
9:30pm Locks and Dams

PEANUTZ (Upstairs) @ 410 E. Ohio St.
8pm Wizard Bomb
9pm Street Pigeons
10pm Josh Hill Band
11pm Paddy the Wanderer
12mid Adadsdad

PENN BREWERY @ 800 Vinial St.
7pm – 10pm The Flow Band

YMR CLUB @ 631 Suismon St.
8pm The Wire Riots
9pm City Steps
10pm Neighbours
11pm The Chad Sipes Stereo
12mid Buffalo Buffalo Buffalo

TOUCHFASTER @ October Development – 507 Foreland Ave. (All Ages)
8:00pm Coastal Remedy
9:15pm The Wiley Coyotes
10:30pm Nox Boys
11:45pm Gypsy And His Band Of Ghosts

VERDETTO’S @ 814 Madison Ave.
8pm Muddy Creek Blues Band
9pm The Hedonismbots
10pm Don Strange & The Doosh Bears
11pm Yinzide Out

KEY WEST (Upstairs) @ 719 East St.
8pm The Wreckids
9pm City Dwelling Nature Seekers
10pm We Came From Space
11pm Weird Paul Rock Band
12pm Misaligned Mind

KEY WEST (Downstairs) @ 719 East St. – Presented by ELEVEN FIFTY SIX
DJ Noetik 5000
8:30pm Hail Mary
9:00pm Vaig
9:30pm Statement Records
10:10pm Divine Seven
10:50pm Kill Or Be Killed
11:40pm Sneaky Mike & Love Evolution

JAMES STREET SPEAKEASY @ 422 Foreland Ave.
1pm Mark Strickland Trio
2pm Elevations Trio
3pm Kenia
4pm Poogie Bell
5pm James Johnson II feat. Cliff Barnes
6pm Chris Parker Trio
7pm Carolyn Perteete & James Johnson II
8pm Roger Humphries & RH Factor
9pm Internal Trio feat. Howie Alexander
10pm David Throckmorton feat. Dan Wilson & Cliff Barnes
11pm John Hall & Friends
12mid Reggie Watkins